parallax background

Audio nahrávka masajského tanca! Nefalšovaná radosť a úžasná sloboda

Zanzibarský denník: O stretnutiach a rozlúčkach. A o masajovi Michaelovi
14. marca 2017
Zbierame knihy v angličtine pre zanzibarské deti
26. apríla 2017

Slnko vydáva posledné lúče a vlny mora udierajú o pobrežie. Masajovia stoja v kruhu na bielom piesku. Tu, na pláži v dedinke Nungwi na ostrove Zanzibar sa o chvíľu začne ich úžasné divadlo slobody a úprimnej radosti.

Vysokí, štíhli muži v ňom predvedú svoju silu, obratnosť, aj hlasivky. Každý z nich vydáva iné zvuky, dokopy však znejú harmonicky a mysticky.

Podchvíľou vystupujú do popredia a skáču do výšky. Bez veľkých rozbehov a prípravy, úplne prirodzene. Uprostred polkruhu sa občas stretnú dvaja muži a skáču dovtedy, kým ten vytrvalejší neodíde ako víťaz.

Jeden z masajov, ich vodca Simba, povzbudzuje skupinku hlasnými pokrikmi a nadšenie mužov sa stupňuje. Radosť, smiech, priateľstvo a úžasná sloboda.

Masajovia tancom spoločne zdieľajú radosť zo všetkých významných životných momentov. Typické sú tance počas svadby, ktoré s prestávkami trvajú aj dva dni.

Na Zanzibar prišli muži z pevniny zarobiť peniaze počas turistickej sezóny. „Tancujeme, aj keď sa po niekoľkých mesiacoch vrátime domov za našimi rodinami. Vtedy to však nie je pre turistov, ale len pre nás. Sú to veľmi hlboké pocity,“ hovorí Simba Lorkima.

Páči sa vám článok?

Komentáre