parallax background

Love story chatárov z hrebeňa Malej Fatry

Dvesto rokov nastavuje hodiny na mestskej veži v Trnave Karol Nemček
15. mája 2016
Ľadový medveď radí, ako začať s otužovaním
15. mája 2016

Ten príbeh je ako z románu. Hlavná hrdinka, odhodlaná a nezastaviteľná Jana Parížeková, si zaumienila, že jednu horskú chatu zmení na výnimočné turistické miesto. Kúpila si auto do horského terénu, červeného defendra, na ktorom zásobovala.

Potom však napadol sneh a ona mala zrazu problém vyviezť sa na aute hore. Ne webe českého klubu sa posťažovala, že auto jej „nejezdí“, a tak jej odtiaľ poslali na pomoc Drahoša Štěpanovského.

Počas kondičných jázd sa ich cesty definitívne spojili a Drahoš si už do Plzne išiel len pobaliť kufre.

Sympatická dvojica, ktorá má dnes na starosti obe chaty na hrebeni Malej Fatry, tú pod Chlebom aj pod Suchým, ukončila minulý rok svoj román Happy Endom – svadbou.

Príbeh na horách však pokračuje, píšu ho turisti, ktorí sem prichádzajú z celého Slovenska, Českej Republiky aj Poľska. Chata je vyhľadávaným miestom ľudí, ktorí majú radi hory, práve pre svoje dobré meno.

Slovenka Janka a Čech Drahoš sú tvárami chaty, maskotom je ich pes Maxo.

Slovenka Janka a Čech Drahoš sú tvárami chaty, maskotom je ich pes Maxo.


Turisti milujú prechod hlavného hrebeňa Malej Fatry a práve po ňom často prichádzajú na Chatu pod Chlebom.

Turisti milujú prechod hlavného hrebeňa Malej Fatry a práve po ňom často prichádzajú na Chatu pod Chlebom.

V ponuke už dávno nie sú len studené párky, kapustová a pivo, ale jedlá z domácej československej kuchyne, dokonca aj poľský žurek.

Hlavne v lete ide na odbyt limonáda z čerstvého bazového sirupu.

Janka a Drahoš sa ohľadom gastronómie inšpirovali v rakúskych Alpách, kde si ich priatelia na podobnej chate varia všetko sami, dokonca tam pre turistov pečú aj čerstvý chlieb.

Práve takáto filozofia mnohým slovenským chatám chýba. „Našťastie, pomaly aj našim gastronómom dochádza, že ak chcú reprezentovať kus Slovenska, nemôžu hosťom núkať hamburgery a vyprážaný syr, ale napríklad domácu štrúdľu,“ vysvetľuje Janka Parižeková.

Tú, čo napiekli na Chate pod Chlebom, vyjedal v sklade dokonca aj medveď. „Turisti prišli za nami, či sa môžu vyfotiť s medvedíkom. Že tam sedí, za chatou. Aký medveď, kričala som. A Bohuša, ako sme si ho pomenovali, sme našli s labou v plechu,“ smeje sa chatárka.

Maco sa stal maskotom chaty, až kým jedného dňa nezmizol. Asi sa o ňom vďaka vtipnému príbehu so štrúdľou dozvedelo až príliš veľa ľudí.

Chata pod Chlebom, obľúbená turistická destinácia Malej Fatry.

Chata pod Chlebom, obľúbená turistická destinácia Malej Fatry.

Páči sa vám článok?

Komentáre