parallax background

Na bratislavských tržniciach. Farby, vône a bizarné situácie

23. marca 2016
Jeho svet je medzi Rómami. Hľadá posolstvá chudobných
22. marca 2016
Zimná výprava k tajomnej horárni a za skvelými výhľadmi
23. marca 2016

Frekventované miesta s úžasne tajomnými príbehmi. Pestrá vzorka ľudí, tých, ktorí sem chodia predávať, aj nakupovať. Stačí si zastaviť niekde uprostred a vnímať atmosféru. Tržnice.

Trnavské mýto. Rušná cesta, stará budova plná okien, dnu vás zavedú červené schody. Je sedem hodín a pred tržnicou sa už schádzajú štamgasti, ktorí sa nevedia dočkať prvého pohára vína alebo poldecáku tvrdého. Predajcovia vykladajú tovar na pulty, mnohí sem cestu každý deň merajú zo Záhoria alebo z južného Slovenska. O ôsmej je už rušno.

Plátené vozíky na kolieskach sa vrátili do módy. Uličky medzi stánkami akoby sa premenili na móla módnej prehliadky, na ktorých predvádzajú najnovšie kúsky týchto pomocníkov. Červené, žlté, kvietkované, kárované. Staršie panie ich ťahajú za sebou a vkladajú do nich nákup.

Predavačka zo Stupavy vnára ruku do veľkého suda, vytiahne kapustu a nechá zákazníka ochutnať. „Kyslejšia, menej kyslá, vyberte si. Domáca, kvalitná, cítiť to, však?“ Muž pritakáva a nechá si kapustu zabaliť. Je to žiadaný sortiment, čo sa však nedá povedať o hlive ustricovej a iných hubách, ktoré predáva muž vo vedľajšom stánku. Stojí tam sám, pozerá zľava doprava, spoločnosť mu robí len veľká váha.

Hýri to tu farbami. Pohľad na stánky zhora je kúzelný. Pod žltým dáždnikom predáva žena zeleninu, papriky a paradajky s ním krásne kontrastujú. Hýri to tu vôňami. Vôňami zeleniny, kávy, aj vína. Štamgasti už obsadili svoje miesta a upíjajú si z pohárikov. V menšom stánku čapuje žena dvojlitrovky bieleho.

Mólo a modelka s vozíkom.

Mólo a modelka s vozíkom.


Kapusta zo Záhoria vo veľkom sude a usmiata predajkyňa.

Kapusta zo Záhoria vo veľkom sude a usmiata predajkyňa.


Štamgasti už od rána čakajú na svoju vínnu dávku.

Štamgasti už od rána čakajú na svoju vínnu dávku.


Ako babky na trhu.

Ako babky na trhu.

Miletička je v pohybe. Návštevníkov vítajú figuríny bez hláv a oblečenie z Číny. V obrovských krabiciach ležia stovky ponožiek, sekunduje im spodná bielizeň. Na šnúrke sa hojdajú bizarné opice a Pinokio.

Prechádzam okolo vysokého muža s fúzmi. Jeho zelená čiapka s nápisom St´ Patricks Day a írskym štvorlístkom sa nedá prehliadnuť. Spoza rohu sa vynorí Afričan odetý v pestrých žltých farbách, na pleci nesie žirafu a ťahá za sebou vozík plný drevených zebier a slonov. Keď zbadá fotoaparát, zakryje si tvár a zrýchli krok. Jeho pohľad prezrádza, že do stavu, v ktorom sa nachádza, si dopomohol nejakou drogou.

Väčšina ľudí, ktorí prechádzajú medzi stánkami, ide na istotu. Nakupujú tu pravidelne a majú už odskúšaných svojich predajcov. Od stánkov totiž počuť doslova familiárne rozhovory a smiech. Ale to len dovtedy, kým sa na tomto bratislavskom trhovisku neocitnú inšpektori. Nebolo by to prvýkrát, čo by rozdávali pokuty za porušenie pravidiel pri predaji. Dnes je však atmosféra na tržnici pohodová a nenaruší ju ani jemný dážď.

Miletička. Bizarné figuríny bez hlavy.

Miletička. Bizarné figuríny bez hlavy.


Záber ako z filmu. Miletička.

Záber ako z filmu. Miletička.


Macko, kvetináč, káčer aj nádoba na polievanie kvetov si visia vedľa seba.

Macko, kvetináč, káčer aj nádoba na polievanie kvetov si visia vedľa seba.


Bojová úloha: Nájdi svoju veľkosť, ale nerozhádž tie ostatné.

Bojová úloha: Nájdi svoju veľkosť, ale nerozhádž tie ostatné.


Aký máte pocit pri pohľade na túto fotografiu? :)

Aký máte pocit pri pohľade na túto fotografiu? 🙂


Proste Miletička.

Proste Miletička.


Pani Jahôdková.

Pani Jahôdková.

Páči sa vám článok?

Komentáre