parallax background

Bazény premieňa na ateliér. Úžasné fotografie vznikajú na jeden nádych (VIDEO)

Na druhej strane Tatier čakajú obetaví obchodníci aj podivní pouliční umelci
6. júla 2016
Na hrebeni Nízkych Tatier prichýlia turistov v útulnej Andrejcovej. Zahreje ich žeruchovica
6. októbra 2016

Pripraviť sa na toto fotografovanie, je pomerne zložité. Jano si niekedy oblieka neoprén a na chrbát berie dýchací prístroj. V bazéne si vystačí s plavkami. No skôr, ako príde prvý „cvak“, treba nachystať podvodný ateliér.

Fotograf, ktorý sa chcel odlíšiť a vyniknúť z davu, si našiel svoj obľúbený žáner – podvodnú umeleckú módnu fotografiu. Pre unikátne zábery naukladá do bazénov svetlá, zroluje ku dnu farebné pozadie a nainštaluje scénu presne podľa svojich predstáv.

Do takto pripraveného prostredia potom vstúpia modeli v krásnych šatách. Nejde však o žiadnych profesionálov, ale o ľudí, ktorí sa neboja vody a nových zážitkov.

 

Mrazivý zážitok v Popradskom plese

Pred piatimi rokmi hľadal Jano zmenu a našiel potápanie. Zapísal sa do kurzu, absolvoval ho a kúpil si potápačský výstroj. V tom čase sa už venoval fotografii a keď pod hladinou našiel pokoj, krásne rastliny a živočíchy, povedal si, že tento výnimočný svet musí zaznamenať.

„Kúpil som si techniku a začal som nahrávať videá. Potápanie ma pohltilo a venoval som sa mu stále viac. Popritom som aktívne fotografoval, až sa moja životná zmena a práca spojili do jedného,“ spomína.

Prišla totiž ponuka fotografovať Slovenku Katarínu Linczényiovú, ktorá sa súťažne venuje nádychovému potápaniu. Jeho vyznávači sa snažia stráviť pod vodou na jeden nádych bez použitia akejkoľvek techniky čo najdlhší čas.

„Katka potrebovala prezentačné fotografie v extrémnych podmienkach pod ľadom, a tak sme si za miesto fotografovania vybrali Popradské pleso. Bolo to veľmi náročné. Praskla mi pri tom totiž čižma na špeciálnom suchom obleku a celý sa mi zatopil. Pod vodou to ešte bolo únosné, no ako náhle sme sa vynorili nad hladinu, rozdrkotali sa mi zuby. Väčšiu zimu som snáď ani nezažil,“ spomína si na situáciu, výsledkom ktorej však bola fotografia, ktorá zvíťazila na známom filmovom festivale Hory a mesto.

Jano Karaffa

Jano Karaffa

 

V rozprávkovej krajine

Na Janových fotografiách, ktoré vznikajú pod vodnou hladinou, sa objavujú rôzni ľudia. Manželský pár, ktorý si chcel pripomenúť prvé výročie svadby výnimočným spôsobom, mu pózuje v romantickej atmosfére s fľašou šampanského v ruke. Sedemročné dievčatko na hojdačke vyzerá ako víla v rozprávkovej krajine. Na hlave má veniec z bielych kvetov a v rukách kyticu. Paradoxne, podvodné fotografovanie s ňou bolo pre Jana jedným z najlepších.

„Štyri roky predtým už plávala a pri pózovaní bola skvelá. Tejto fotografii dodáva atmosféru viac vecí. Samotné šaty, pripravená scéna aj rekvizity,“ hovorí s tým, že príprava na fotografovanie pod vodnou hladinou je náročná a treba si ju veľmi dobre premyslieť.

Fotografovanie pod vodou trvá niekedy aj šesť hodín, Janovi pritom pred fotoaparátom pózujú nie len profesionálni, ale aj amatérski modeli. Ako ich na fotografovanie pripravuje? „Snažím sa im jasne vysvetliť, o čo ide a uvoľniť atmosféru, aby z fotenia nemali stres. Obvykle sa nám to podarí za pár minút.“

Fotografovanie so sedemročnou modelkou bolo jedným z najlepších, tvrdí Jano Karaffa.

Fotografovanie so sedemročnou modelkou bolo jedným z najlepších, tvrdí Jano Karaffa.


Títo manželia si na výročie svadby dopriali unikátny darček, podvodné portréty.

Títo manželia si na výročie svadby dopriali unikátny darček, podvodné portréty.


Indiánka, jeden zo srdcových záberov fotografa Jana Karaffu.

Indiánka, jeden zo srdcových záberov fotografa Jana Karaffu.

 

Fotil aj budúcu mamičku

Pod vodnou hladinou sa dá zvečniť ten, kto chce mať výnimočné fotografie. Jano fotografoval už aj tehotnú mamičku, navyše v deň, ktorý jej vypočítali ako jeden z možných termínov pôrodu. „Život ma naučil nebáť sa,“ usmieva sa pri otázke, či nemal obavy z toho, že sa dieťatko v bazéne skutočne začne pýtať na svet. „Snažil som sa však všetko prispôsobiť tomu, aby sa budúca mamička cítila čo najlepšie a aby pre ňu nebolo veľmi namáhavé. Našli sme bazén s 37 stupňovou vodou a so schodíkmi, po ktorých do neho vedela pohodlne vojsť. Bol som pripravený na všetko.“

 

Keď farby vystupujú z látky

V portfóliu podvodných fotografií má Jano Karaffa aj módne portréty. Vznikli pre prezentáciu umelkyne Eleny Ruta Marchallé, ktorá okrem iného vytvára kolekcie ručne maľovaného hodvábneho oblečenia. Práve ich farby vynikli na podvodnej fotografii úplne výnimočne. Vďaka odrazom a odleskom dostali iný rozmer a vyzerajú, akoby z nich farebnosť doslova vystupovala.

Takto vynikli ručne maľované šaty pod vodou.

Takto vynikli ručne maľované šaty pod vodou.

O fotografovanie pod vodou sa pokúšajú mnohí ľudia, no len málo z nich k nemu pristupuje skutočne profesionálne. Niet sa čomu čudovať, technika, ktorú fotograf potrebuje na to, aby bol výsledok skutočne očarujúci, nie je lacná. Jano do nej investoval 11-tisíc eur a s ďalšími nákladmi musí počítať pri každom jednom podvodnom fotení.

„Vďaka podvodnej fotografii vytváram niečo vlastné, aj keď to nie je jednoduché. V iných žánroch už človek len sotva vytvorí niečo neobvyklé. Naopak, podvodná fotografia ešte nie je tak veľmi prebádaná.“

 

Rekvizity priamo vo vode

Jano Karaffa používa pri práci pod vodou aj mnohé zaujímavé rekvizity, ktoré potom rôznym spôsobom umiestňuje a zaťažuje. To isté robí aj s modelkami. Dievčatá majú na sebe oblečené krásne šaty, vo vode však nesmie byť chlór, ktorý by z nich vyťahal farbu.

A ako to funguje s dýchaním pod vodou? „Mal som fotenia, keď dávala dievčatám asistentka počas fotenia nadýchnuť sa z tlakovej fľaše, často to ale zvládneme aj bez nej. Ja sám som sa dostal na takú úroveň, že dokážem fotografovať aj na jeden nádych.“ A koľko asi vydrží pod vodou na jeden nádych? „Keď ma doktor naposledy preberal, povedal, že to bolo takmer päť minút,“ špásuje.

 

Ešte kreatívnejší

Jano Karaffa by chcel vo fotografovaní pod vodou naďalej pokračovať a zdokonaľovať sa v ňom. Momentálne sa snaží preraziť v zahraničí, kde vedia unikátnosť fotografie viac oceniť. „Začal som už oslovovať ľudí v Egypte a Kórei, pretože v týchto krajinách kladú väčší dôraz na farebnosť. Náš trh na tento žáner fotografie ešte nie je celkom pripravený, no verím, že sa to zmení. Rád by som totiž využíval svoje skúsenosti pri módnej a reklamnej fotografii,“ hovorí. Pracovať chce tiež s viacerými modelmi naraz, používať novú techniku a vytvárať ešte kreatívnejšie scény.

Páči sa vám článok?

Komentáre