parallax background

Mladí šermiari sú v kurze, pretože nepchajú peniaze do zásuvky

Stred Slovenska je na brale s krásnym výhľadom
16. mája 2016
Istanbul po I.: Atmosféra ulíc, ktoré si nikdy nedávajú pauzičku
27. mája 2016

Zo záľuby štrnásťročného chlapca sa zrodil projekt, ktorý uspel u nás aj v zahraničí. Bystrík Holeček a jeho priatelia trénovali historický šerm a dnes organizujú podujatia s množstvom účinkujúcich a veľkolepými kulisami. Takým je aj festival Rotenstein, ktorý si na hrad Červený Kameň prichádza pozrieť cez 10-tisíc ľudí.

Cesta k Agentúre Hector, ktorá je dnes slovenskou jednotkou v usporadúvaní historických predstavení a festivalov, sa začala v skupine Kompánia trnavských žoldnierov.

Bystrík Holeček ju dlhé roky viedol a keď ukončil štúdium na vysokej škole, rozhodol sa práve vďaka historickému šermu naštartovať svoju kariéru. „Povedal som si, že sa skúsim živiť tým, čo ma baví. Začali sme organizovať festivaly a postupne sme pridávali ďalšie historické programy,“ hovorí.

Medzi tie najznámejšie dnes patrí Stredovek pod hradbami, ktorý môžu ľudia vidieť vždy počas Trnavského tradičného jarmoku, Stredoveké vianočné trhy, Festival stredovekého života Rotenstein na Červenom Kameni alebo živé šachy na šachovnici s rozmerom dvanásť krát dvanásť metrov.

Bystrík Holeček je hlavou projektov, nesmie však chýbať ani medzi vystupujúcimi.

Bystrík Holeček je hlavou projektov, nesmie však chýbať ani medzi vystupujúcimi.

Peniaze nepotrebuje schovávať v zásuvke

Jadro hectorákov tvorí päťdesiat šermiarov a noví sa remeslu priúčajú v škole šermu. „Chalani majú svoje pracovné povinnosti a preto sa mi niekedy ťažko manažujú všetky naše vystúpenia. Tých je v niektorých týždňoch aj sedem a za rok aj stodvadsať. Mojím snom je, aby v agentúre pracovalo na trvalý pracovný pomer aspoň dvadsať ľudí. To by bolo už o niečom inom,“ hovorí Holeček.

Čo stojí za úspechom mladých ľudí, pre ktorých bol šerm najskôr záľubou, no dnes si ním dokážu zarábať? „Prišli sme s niečím obrovským. Jedna vec je, že máme okolo seba fakt dobrý tím ľudí, druhá sú neskutočné peniaze, ktoré sú v tom skryté. Naši stolári, kováči, zbrojári, krajčírky, bábkari pre nás dokážu vyrobiť všetko, čo si zmyslíme. Najnovší kúsok je sedemmetrový drak, ktorý pľuje tri a pol metrový oheň. Systém, na ktorom funguje, sme museli najskôr vymyslieť a potom sme ho priniesli až z Nemecka.“ Do týchto vecí vkladá agentúra veľa peňazí, no práve vďaka nim je žiadaná. „Peniaze sa točia, pretože si ich nepotrebujem schovávať v zásuvke. Agentúra rastie a to je momentálne dôležité,“ dodáva Holeček.

Hectoráci majú kostýmy aj vystúpenia premyslené do detailov.

Hectoráci majú kostýmy aj vystúpenia premyslené do detailov.

Zamilovaní do stredoveku

Pri súbojoch, ktoré hectoráci na vystúpeniach predvádzajú, ide neraz do tuhého. Po šestnástich rokoch sa šťastný povraz Bystríka Holečka bez zranení pretrhol. Z dvoch nedávnych vystúpení vyviazol so zlomeným palcom po tom, čo mu nohu priľahol kôň a s rozrezanou hlavou, pretože jeho protivník v boj bol rýchlejší a schytal od neho ranu mečom.

Šermiarska technika, ktorú pri súbojoch predvádzajú, však nie je žiadna improvizácia. Nacvičujú dva typy šermu, scénický a bojový, ktorý študujú zo starých manuskriptov. Kus autentickosti dávajú aj do scenárov predstavení, ktoré vytvára ich člen, historik Martin Tibenský. Reálne postavy vyhľadáva v historických prameňoch a s kolegami ich potom spoločne oživia.

Na festivale Rotenstein vidí návštevník ľudí, ktorí sa akoby vrátili v čase do obdobia stredoveku. Na tom tohtoročnom vystúpi dokopy 250 účinkujúcich. Niektorí prídu oblečení v kostýme už v piatok a niektorí sa, pre tú autentickosť, počas celého víkendu ani neokúpu. „Tú atmosféru máme radi aj my, aj keď sa čaro historických kostýmov pre nás už vytráca, keďže sme v nich oblečení každý víkend. Ako náhle sa zatvoria brány hradu, sme normálni ľudia. Sedíme, grilujeme, popíjame, zabávame sa. Už sme sa tešili na sezónu, pretože takto u nás vyzerá každý piatok. Stále grilujeme, sme vonku a spíme v stanoch.“

Jeden z rytierov festivalu Rottenstein.

Jeden z rytierov festivalu Rotenstein.


Festival sa páči dospelým aj deťom.

Festival sa páči dospelým aj deťom.


Návštevníci si môžu zasúťažiť a spoznať život v stredoveku.

Návštevníci si môžu zasúťažiť a spoznať život v stredoveku.


Počas vystúpenia.

Počas vystúpenia.


Keď vyjde počasie, nádvorie hradu Červený Kameň je poriadne zaplnené ľuďmi.

Keď vyjde počasie, nádvorie hradu Červený Kameň je poriadne zaplnené ľuďmi.

Bystríka Holečka budú môcť návštevníci festivalu vidieť aj tentokrát v úlohe pyšného rytiera, ktorý prichádza, aby svojim protivníkom poriadne naložil v turnaji na koňoch. Klaňať sa dvorným dámam, to nie je pre neho, preto stvárňuje práve negatívnu postavu. Organizátori festivalu očakávajú, že priláka okolo desaťtisíc návštevníkov. Zmeniť by to mohlo len počasie. V roku 2014 si prišlo pre neustále dažde program pozrieť len 2 500 ľudí a podujatie tak skončilo v strate. „Toto je obrovský festival s obrovskými nákladmi a jeho jediným ziskom je vstupné. Ak by sa nám podobná vec stala v roku 2012, keď sme začínali, asi by sme prudko zaplakali a bolo by po všetkom. Takto sme síce prerobili, no našim šťastím bolo, že sme si to už mohli dovoliť. Otriasli sme sa, odrazili a išli ďalej,“ dodáva Bystrík Holeček.

Foto: Matúš Koprda, Agentúra Hector

Na čo sa tešiť

Okrem rytierskeho turnaja ponúkne festival Rottenstein počas 28. a 29. mája špecialitu v podaní Rakúšanky Kathariny Schneidhofer. V zábavnej šou predvedie s koňmi kúsky, ktoré by nedokázali urobiť ani ľudia. A nepôjde  pritom o žiadnu drezúru.

Páči sa vám článok?

Komentáre