parallax background

Stred Slovenska je na brale s krásnym výhľadom

Fero povysával čivavu, Peter dostáva ponuky na sex
16. mája 2016
Mladí šermiari sú v kurze, pretože nepchajú peniaze do zásuvky
26. mája 2016

Sú miesta, na ktoré sa človek vracia rád a pravidelne, pretože majú svoje čaro. A ak im navyše nechýba unikátne pomenovanie a je odtiaľ prekrásny výhľad, stanú sa doslova srdcovkou.

Takou srdcovou záležitosťou môže byť pre mnohých turistov Hrb (1254,7 mnm), na slovenské pomery stredne vysoký kopec na hranici Veporských vrchov a pohoria Poľana.

Tento fešák je označovaný za geografický stred Slovenska a pripisuje sa mu poloha na 19 stupňoch a 32 minútach východnej dĺžky a 48 stupňoch a 48 minútach severnej šírky.

Jednoduchšie by som vás tam nasmerovala asi takto. Za Banskou Bystricou pokračujte po ceste v smere na Brezno a tesne pred Medzibrodom odbočte na Ľubietovú. Ešte asi desať minút jazdy a za touto krásnou rázovitou obcou nájdete počiatočný bod výpravy k stredu Slovenska.

Po hodine na čaji

Hneď na úvod – vôbec neprekáža, ak nie ste extra skúsení turisti, túto trasu zvládne bez problémov každý, kto sa rád hýbe, a to aj do kopca 🙂 K prvej zastávke, Chate pod Hrbom, totiž vedie príjemná cesta, po ktorej vyjdú aj autá.

Turistická značka z nej niekoľkokrát schádza do lesa a skracuje tak trasu asi o polovicu. Za menej ako hodinku pohodlnej chôdze tak už budete piť horúci čaj na sympatickej drevenej chatke.

Pohľad z Hrbu na Chatu pod Hrbom.

Pohľad z Hrbu na Chatu pod Hrbom.


Jeden z obyvateľov a strážcov chaty.

Jeden z obyvateľov a strážcov chaty.

Naše zimy sú posledné roky raz také, potom onaké. Perinbaba raz sype sneh do zbláznenia, na ďalší rok asi spí zimným spánkom. A tak, ak sa vyberiete na Hrb cez zimu, sledujte počasie. Keď napadlo veľa snehu, je vhodné pribaliť si pre niektoré úseky aj snežnice, aby ste sa nemuseli brodiť snehom.

A ak príde slnečný a zároveň mrazivý deň, určite sa vám zídu mačky. Od chaty totiž turistu privedie strmšia cesta ku skalnatému bralu.

Zľadovatený terén môže skaziť príjemný dojem z krásnej turistiky, a tak sa držte známeho hesla, že neexistuje zlé počasie, len zle vybavený turista. Ak je zima slabá, po snehu a mrazoch ani chýru, ani slychu, vystačíte si s dobrou turistickou obuvou.

Zimná túra na Hrb má svoje čaro, no ak veľa snežilo, nezabudnite si vziať aj snežnice.

Zimná túra na Hrb má svoje čaro, no ak veľa snežilo, nezabudnite si vziať aj snežnice.

Na ten výhľad nezabudnete

Na Hrb vedie skutočne krásna cesta vhodná aj pre deti, ktoré sú na hory zvyknuté. Výhľad, ktorý sa z vrcholu ponúka, očarí snáď každého. Hrebeň Nízkych Tatier od Prašivej až po Ďumbier má odtiaľ človek ako na dlani a keď je dobrá viditeľnosť, uvidí aj Kráľovu hoľu.

Ohúria aj najvyššie štíty Vysokých Tatier, vrcholy Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika. Hrb je výnimočný aj vďaka flóre a faune. Je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Ľubietovský Vepor.

Názov pohorie dostalo podľa chrbáta divej svine, ktorému sa podobá. Lesy majú charakter pralesa a obývajú ich aj šelmy ako medveď, vlk, rys a tiež vzácne druhy vtáctva.

Ako sa tam dostať

Ak odparkujete auto za Ľubietovou pri väčšej poľnohospodárskej usadlosti, potrvá vám výlet po modrej turistickej značke aj s krátkou prestávkou na chate tri hodiny. Lenivejší sa môžu hore ku chate aj vyviezť na aute, pokiaľ bude rampa otvorená. Červená turistická značka zas privedie turistov ku chate z osady Tri Vody nad Osrblím, výstup odtiaľ trvá necelé dve hodiny. Od chaty na Hrb je to hore asi polhodinu. Kto ale miluje celodenné výlety, môže si to na Hrb vyšliapať od Hotela Poľana, ku ktorému sa autom vyvezie z Hriňovej. Táto cesta je však vhodnejšia na leto, keď sú dni dlhšie. A ak si takzvaní maratónci potrebujú trasu ešte predĺžiť, môžu vyjsť aj k Hotelu Poľana po vlastných.

Páči sa vám článok?

Komentáre