parallax background

Ľadový medveď radí, ako začať s otužovaním

Love story chatárov z hrebeňa Malej Fatry
15. mája 2016
Svojim autistom postavili Ôsmy svetadiel. Bez eurofondov a politikov
15. mája 2016

Liezť uprostred zimy do ľadovej vody, nie je na prvý pohľad príjemnou predstavou. Otužilci však vedia svoje. Do chladu si idú pre dávku hormónov šťastia a pre pevnú imunitu, vďaka ktorej ich bacily len tak ľahko neskolia.

Ak už dlhšie rozmýšľate o tom, ako s otužovaním začať, poradí vám otužilec Alexander Bán.

Ten pocit, keď do ľadu vyseká dieru a pláva medzi kryhami, si nevie vynachváliť. Príprava na otužovanie sa však začína v sprche, pretože telo potrebuje čas, aby si na chlad zvyklo.

Ako na to

Začiatočníkom odporúča dva až tri mesiace trojminútových tréningov pod prúdom studenej vody.  „Čaká nás osem fáz. Vždy sa treba najskôr osprchovať teplou vodou, zastaviť ju a počkať, kým sa zo sprchy odparí para,“ vysvetľuje predseda klubu Trnavskí bílí medvedi.

Aj otužilci, ktorí dnes lezú do skutočne mrazivých vôd, absolvovali predtým tréning v sprche. Foto: Archív TBM

Aj otužilci, ktorí dnes lezú do skutočne mrazivých vôd, absolvovali predtým tréning v sprche. Foto: Archív TBM

Prvý týždeň si studenou vodou začneme sprchovať časti rúk od zápästia po lakeť. Druhý týždeň k nim pridáme aj nohy od chodidla po koleno. V treťom si už sprchujeme celé ruky až po rameno a vo štvrtom týždni celé nohy.

V tejto fáze by sa už mali dostaviť prvé výsledky. Ľuďom s vysokým krvným tlakom sa začína upravovať tlak, zmenu cítia aj tí, čo na zimu reagujú veľmi citlivo a pri ochladení počasia alebo pod klímou ihneď ochorejú.

„Jedna z našich členiek mala presne takéto problémy a teraz, po mesačnom otužovaní, zvláda zimu oveľa lepšie. Otužovanie teda nie je len pre ľudí, ktorým chlad nerobí problémy. Je určené aj pre zimomravých. Určite to zvládnu, ak do neho pôjdu s odhodlaním,“ vysvetľuje Alexander Bán.

Po mesiaci si už studenou vodou ochladzujeme celé ruky a nohy. V piatom týždni prechádzame na tvár a hrudník. Vodu naberieme do dlaní a ovlažíme si ňou tvár, chladné a vlhké ruky potom prikladáme na hrudník.

Šiesty týždeň pridáme sprchovanie nôh zo zadnej časti od sedacích svalov dole, siedmy si sprchujeme už aj celý hrudník. Napokon, ôsmy týždeň pridáme sprchovanie chrbta, čo je na chlad najcitlivejšia časť tela.

V tejto etape si už telo na zimu zvykne, prekrvuje sa pokožka, po sprche prichádza príjemný pocit tepla a vyplavujú sa aj hormóny šťastia.

Nechajte si poradiť

Dôležité je, aby mal otužilec-začiatočník niekoho, kto ho bude kontrolovať a rozprávať sa s ním o tom, ako túto, pre telo novinku, zvláda. „Začiatočníci by sa takto mali otužovať šesť dní v týždni, siedmy je dobré vyčleniť na oddych,“ dodáva Alexander s tým, že otužovanie je ideálne pre šťastné manželstvo. „Nie je to vtip, i keď o tomto pozitívnom účinku žiaden z odborných článkov neinformuje. Vždy, keď prídem domov z tréningu, vyobjímam svoju manželku. A to práve vďaka otužovaniu.“

Páči sa vám článok?

Komentáre