parallax background

Na Kráľovej nad Váhom fúka nadšencom do plachiet priaznivý vietor

Istanbul po I.: Atmosféra ulíc, ktoré si nikdy nedávajú pauzičku
27. mája 2016
Videla deti v rómskych osadách, odvtedy bojuje za ich budúcnosť
2. júna 2016

Bosorky. Tak volajú miestni vetry, ktoré sa na priehrade Kráľová nad Váhom stáčajú stále dokola a nie a nie sa z nej dostať. Vodné dielo postavili nadúrovňovo na teréne a vietor tam preto má fantastické podmienky na to, aby ukázal svoju silu.

Pred niekoľkými rokmi bol vraj taký silný, že na diaľnici pri Galante vyvracal bilboardy. V tom istom čase na Kráľovej ošľahal jachtu Pavla Vaňa o skaly.

Priehrada medzi Sereďou, Šaľou a Galantou je pekným kusiskom vodnej plochy. Na dĺžku má desať kilometrov, na šírku dva a pol. Okolie je samá rovina a vietor tak niekedy dosahuje aj 120-kilometrovú rýchlosť. Väčšinu dní ale fúka omnoho priaznivejšie, z čoho sa tešia najmä surfisti a jachtári. Kráľová je totiž rajom pre vodné športy.

Bačorinskí vlci

K ľuďom, ktorí sa do nej zamilovali, patrí aj spomínaný Pavol Vaňo a jeho priatelia. Nadšení jachtári nepotrebujú more, pre ich koníček im stačí nové prístavisko, ktoré si tu postavili za pár mesiacov. Prichádzame naň z blízkej Šoporne a víta nás nápis Bačorina. „Môj kamarát vyhlásil, že na tejto bačorine prepláva okolo Zeme,“ smeje sa Pavol Vaňo. „Strašne sa nám to páčilo, a tak sme sa tým jeho citátom inšpirovali pri hľadaní mena prístaviska,“ vysvetľuje. V okolí vládne pokoj. Kde-tu sa rozložili rybári, niekde vidieť motorové člny. Po móle prechádzame na sedemmetrovú jachtu, Pavol ju štartuje a vyrážame do protiľahlého Kráľovského prístavu Kaskády.

Lodný denník ukrýva aj príhodu, keď silný vietor hodil Pavlovu plachetnicu na skalnatý breh. Dieru vedľa ponoru potom zapchal korkom od fľaše vína.

Lodný denník ukrýva aj príhodu, keď silný vietor hodil Pavlovu plachetnicu na skalnatý breh. Dieru vedľa ponoru potom zapchal korkom od fľaše vína.

Na druhej strane

Galantská strana priehrady je turisticky živšia. Stojí tu hotel s reštauráciou, menej nároční ľudia nocujú pod stanmi. Popri priehrade vedie príjemná asfaltová cestička, ktorú si užívajú cyklisti aj korčuliari. A práve tu sa často konali aj majstrovstvá v jachtingu s medzinárodnou účasťou. Veľké podujatie však v poslednej dobe nejako ustálo. Práve preto chcú nadšenci z Bačoriny vrátiť Kráľovej zašlú slávu.

Veľké plány

Pár týždňov po otvorení prístaviska zorganizovali prvú regatu, jachtárske preteky, pri ktorých na trase vyznačenej bójami súperí naraz aj päťdesiat lodí. „Takto chceme pokračovať aj ďalej, postupne budeme prístavisko rozširovať a raz by som tu chcel otvoriť aj jachtársku školu pre deti,“ hovorí Pavol Vaňo. Aj keď sú nadšenci z Bačoriny so svojimi plánmi zatiaľ len v začiatkoch, veria, že do plachiet im bude aj naďalej fúkať priaznivý vietor. „Držíme sa hesla pomaly, ale plynulo. To, čo sme doteraz zvládli, stálo veľa síl. No všetci sme zapálení pre spoločnú vec a navzájom sa ženieme dopredu.“ Pavol Vaňo preplával 2400 námorných míľ z Malagy na Sardíniu, blúdil medzi gréckymi a chorvátskymi ostrovmi, a potom pochopil, že nemusí cestovať tisícky kilometrov za morom. „Mediterán som vymenil za Bačorinu a som tu spokojný. Zbytočne nosíme eurá do zahraničia. Tu by sme ich mali míňať a lepšie sa postarať o naše rekreačné strediská,“ dodáva.

Plachetnice sú pre neho relax. S vetrom vo vlasoch a slnkom v tvári strácajú na vode problémy z brehu na dôležitosti.

Plachetnice sú pre neho relax. S vetrom vo vlasoch a slnkom v tvári strácajú na vode problémy z brehu na dôležitosti.

Páči sa vám článok?

Komentáre