parallax background

Občasný vodopád opäť ožil, ak ho chcete vidieť, poponáhľajte sa

26. marca 2016
Štyri mníšky pod strechou veľkého kláštora. Benediktínky zaväzujú prísne pravidlá
26. marca 2016
Ľudí sprevádza na najvyššie štíty Tatier. Na Gerlachu je ako doma
28. marca 2016

Tečie! A dáva to o sebe vedieť ešte pred vstupom do doliny Hlboča. Po nenáročnej prechádzke môžu ľudia práve s prichádzajúcou jarou vidieť jediný vodopád v Malých Karpatoch. No treba sa poponáhľať. Je totiž občasný.

Každý dobrý turista v týchto končinách už pri ňom stál. Toto chvíľkové dielo prírody si však môžu vychutnať aj ľudia, ktorí často do hôr nechodia. Prechádzka k nemu je skutočne nenáročná, treba sa však dobre obuť, aby ste sa z nej nevrátili mokrí a zablatení.

Po ceste, ktorá vedie poza smolenický obecný úrad, pokračujte po úzkej cestičke popri rodinných domoch. O chvíľu vás privíta Dolina Hlboča. Už tu dávajú Malé Karpaty na známosť, že občasný vodopád tento rok tečie.

Nie vždy sa to totiž podarí, keď je v horách málo snehu, ktorý by sa na jar roztopil. Ani tento rok nebola tá zima boh vie čo, no čuduj sa svete, voda preteká celou dolinou a pri vstupe do nej si ľudia hľadajú cestičky, ako sa jej vyhnúť.

K vodopádu sa dostanete za necelých dvadsať minút chôdze. Treba ísť stále rovno po modrej turistickej značke. Čoskoro začujete zvuk padajúcej vody, až sa ocitnete pred vápencovými skalami. Voda po nich padá z deväť metrovej výšky.

Kúzelné je, že pár metrov od vodopádu sa stráca v ponoroch a dolinou preteká pod zemou. Na niektorých miestach sa opäť vynára. Bádatelia predpokladajú, že práve tento podzemný systém mohol za tisícky rokov vytvoriť v Malých Karpatoch sieť voľných jaskynných priestorov, ktoré skúmajú jaskyniari.

Ak máte chuť pokračovať v prechádzke, môžete sa po modrej značke po chvíli dostať na krásnu lúku Vlčiareň, chvíľu si posedieť v altánku a po žltej značke pokračovať až na Jahodník.

Páči sa vám článok?

Komentáre