parallax background

Smer Balaton! Maďarské more poteší neplavcov aj zimomravých ľudí

Istanbul po II.: Keď muezín v mešite zaspieva (VIDEO)
16. júna 2016
Začínajúci gitarista urobil skvelý videoklip. Zachytáva mladých ľudí z celého sveta (+ VIDEO)
23. júna 2016

Prvé lúče slnka odhalili rybárov, ktorí dovtedy sedeli na brehoch v tme. Od vodnej hladiny sa odráža zlatistý lesk. Cestičky, ktoré lemujú severozápadnú časť Balatonu v meste Keszthely, si užívajú bežci a cyklisti, už onedlho sa však domorodci stratia medzi masou turistov, ktorá si to namieri na blízke pláže.

Na hlavnej ulici v centre Keszthely (čítaj Kesthej) zametá pred svojou pekárničkou Margit. Vôňa k nej láka prvých ranostajov aj ponocovačov, ktorí sa vracajú z nočnej diskotéky. „Szia anyó,“ ahoj babka, zdraví Margit staršiu paniu, ktorá vchádza do obchodu a v okamihu jej spoza pultu balí do papierových vrecúšok obľúbené pečivo.

Margit robí fantastické presso, po prvom máte chuť dať si ešte jedno. Ochotne ma učí výslovnosť maďarských čísloviek, keď sa snažím nakúpiť v maďarčine. „Kézet csókolom,“ ruky bozkávam, vytiahnem frázu, ktorú ma naučila ešte moja stará mama, lebo pre jej rovesníkov bol tento pozdrav úplne bežný, aj keď nežila na juhu Slovenska. „Puszi,“ pobozká Margit na oplátku svoju ruku a načahuje ju za mnou.

Ulica je už rušnejšia. Prví turisti si to popri pekárničke mieria dole na pláž. Predajcovia suvenírov odomkýnajú dvere na obchodíkoch a stavajú pred ne stojany s magnetkami a pohľadnicami. O polhodinu je mesto v čulom ruchu.

Gymnázium Vajda Jánosa v centre Kestehely.

Gymnázium Vajda Jánosa v centre Keszthely.

Voda aj pre zimomravých

Minulú noc sa nad Balatonom vyjašila búrka. Voda napriek tomu zostala teplá a pri vstupe do jazera by nestriaslo ani toho najuzimenejšieho jedinca.

Aj keď Balaton často označujú za maďarské more, tak, ako my označujeme za naše more Zemplínsku šíravu, farba vody sa tej morskej veľmi nepodobá. Je hnedá, pretože dno je z blata, podľa ktorého Balaton aj nazvali. No nie je špinavá a človeku sa v nej pláva príjemne. Teda, pokým nenarazí na riasy, ktoré šteklia a škriabu na tele.

Plachetnice pokojne plávajú na pri pobreží Balatonu pred východom Slnka.

Plachetnice pokojne plávajú na pri pobreží Balatonu pred východom Slnka.


Rybári osídľujú pláže okolo Balatonu cez noc, po svitaní ich vystriedajú turisti.

Rybári osídľujú pláže okolo Balatonu cez noc, po svitaní ich vystriedajú turisti.


Ranná romantika.

Ranná romantika.

Slnko sa šplhá do výšok a na jazere pribúdajú vodné bicykle. V diaľke sa lesknú plachetnice a ľudia na pláži si v rukách nesú obrie langoše. Balaton je asi takým symbolom pre Maďarov, akým sú pre nás Tatry.

Hrdo osídľujú pláže na jazera južných aj severných brehoch Balatonu, no toto veľké jazero radi navštevujú aj cudzinci. Najmä Nemci, čomu sa miestni tešia a od stánkov s občerstvením, cez butiky až po penzióny na akéhokoľvek zahraničného turistu prehovoria nie po anglicky, ale práve v Nemčine.

Ani Slovák sa však pri Balatone nestratí. Väčšina našincov cestuje k jeho južnej časti, ktorá je lepšie prístupná, keďže ju diaľnica lemuje po celej dĺžke. Aj sever Balatonu je však zaujímavý, najmä pre termálne kúpele, kultúrne vyžitie a víno.

Voda v Balatone je plytká. Ľudia sa v nej radi opaľujú popritom, ako sa hrajú s loptou.

Voda v Balatone je plytká. Ľudia sa v nej radi opaľujú popritom, ako sa hrajú s loptou.

Jazero obklopuje krajina vyhasnutých sopiek a spolu s klimatickými podmienkami dáva domácim ideálne podmienky na pestovanie viniča. Okolo Balatonu je šesť historických vinárskych oblastí, odrody, ktoré sa v nich dopestujú, majú špecifické vlastnosti a chuť.

V mestečkách je preto veľa charizmatických vinárničiek, v lete pred nimi na terasách posedávajú a popíjajú ľudia a užívajú si pohodu. Okrem kúpania tak Balaton dokáže prilákať aj obľúbenými vinárskymi podujatiami a vínnymi cestami.

 

Mesto múzeí

Keszthely volajú aj hlavné mesto Balatonu. Je najľudnatejšie, má zaujímavú históriu, pamiatky a múzeá od výmyslu sveta. Anglickými parkmi je obklopený veľkolepý zámok rodiny Festeticsovcov, v ktorom sa návštevníci dozvedia, ako kedysi žila, cestovala aj poľovala šľachta.

To je však len začiatok muzeálnej cesty, na ktorú sa v tomto meste môžu vydať. Zastaviť sa môžu v loveckom  múzeu, v tom, ktoré je venované samotnému Balatonu, v poľnohospodárskom múzeu aj múzeum rozhlasu a televízie. Historikov zaujme Múzeum Cadillacu aj to, ktoré je určené maďarským vynálezcom.

Čerešničkou na torte je erotické múzeum voskových figúr prístupné od šestnásť rokov. V Keszthely ani hudba nezaostáva, a tak je tu hneď niekoľko podujatí, ktorými sa mesto preslávilo. Konajú sa tu koncerty pod holým nebom, festivaly Balaton Fesztivál a Balatoni Ősz. Nad všetkými pamiatkami jednoznačne vyhráva už spomínaný barokový zámok Festeticsovcov. Maďari ho označujú za najkrajšie aristokratické sídlo v krajine a stavať ho začali v roku 1745.

Medzi mestečkami sa môžu ľudia presúvať na bicykli, spájajú ich cyklotrasy. Tie vedú aj okolo celého Balatonu.

Medzi mestečkami sa môžu ľudia presúvať na bicykli, spájajú ich cyklotrasy. Tie vedú aj okolo celého Balatonu.

 

Preslávené kúpele

Menšie mestečko Héviz síce nelemujú pláže Balatonu, no jazero je stále na dosah, pretože leží len šesť kilometrov od neho. Navyše, má vlastnú atrakciu – kúpele, ktorými sa preslávilo široko-ďaleko. Už Rimania, Germáni a Slovania poznali liečivé účinky vody v miestnom jazere a kúpali sa v ňom, o čom svedčia nálezy, ktoré z jazera vylovili potápači.

Aj keď je Héviz malé mesto, maďarské úrady tvrdia, že hneď po Budapešti má na konte najviac prenocovaní turistov. Kúpeľníctvo tu má viac ako dvestoročnú tradíciu. Jazero s rovnakým menom ako samotné mesto obsahuje kyselinu uhličitú, alkalickú soľ a síru, prúdia do neho horúce aj studené termálne pramene a teplota v ňom je 33 až 35 stupňov Celzia.

Termálne jazero v meste Héviz. Horúca voda ľuďom neprekáža ani v lete.

Termálne jazero v meste Héviz. Horúca voda ľuďom neprekáža ani v lete.


Ľudia, ktorí si to s povinnou výbavou na kúpanie namierili do termálnych kúpeľov.

Ľudia, ktorí si to s povinnou výbavou na kúpanie namierili do termálnych kúpeľov.

V zime neklesne pod 26 stupňov, a tak je navštevované celoročne. Obe spomínané mestá spája cyklotrasa. Vedie cez lužné lesy, a tak sa do cyklistov ani v horúci deň neopiera priame slnko. Práve naopak, osviežuje ich čerstvý vzduch okolitých stromov a jemný vánok.

Cyklotrasa má asi šesť kilometrov a nie sú na nej väčšie stúpania. Vychutnať si ju preto môžu rodiny aj s menšími deťmi. Mimo kontaktu s autami sa po nej dostanú z Hévizu až priamo k balatónskym plážam v Keszthely. A kto má chuť pokračovať na bicykli ďalej, nič mu v tom nebráni. Balaton ponúka cyklistom doslova luxus. Cesty vyčlenené len pre nich idú okolo celého jazera a majú viac ako 200 kilometrov.

O Balatone

Maďarský názov jazera pochádza zo slovanského slova balato, teda blato alebo močiar. Po latinsky sa volá Lacsus Pelso, čo znamená plytké jazero. Vystihuje ho to úplne presne, pretože v najhlbšej časti dosahuje dno len jedenásť metrov. Balaton je zároveň najväčším jazerom v strednej Európe, leží na ploche 591 km2. Názov maďarské more nie je len symbolický, jazero je pozostatkom mora, ktoré sa nachádzalo na tomto území počas treťohôr. Dnes je jeho najväčším prítokom rieka Zala. V posledných rokoch klimatológovia avizujú jeho vysychanie, hladina jazera klesá o desiatky centimetrov. Severná strana Balatonu je kopcovitejšia, typické sú pre ňu vínne pivnice. Hlavnými strediskami sú tu mestá Kesztehely, Badacsny, Tihany a Balatonfüred. Južná časť Balatonu je ešte turistickejšia. Hotely, penzióny, apartmánové domy a kempingy tu stoja jeden vedľa druhého. Najznámejšie mestá sú Siofók a Fonyód. Voda v jazere dosahuje aj 29 stupňov Celzia, v zime väčšinou zamrzne.

Páči sa vám článok?

Komentáre