parallax background

Zimná výprava k tajomnej horárni a za skvelými výhľadmi

23. marca 2016
Na bratislavských tržniciach. Farby, vône a bizarné situácie
23. marca 2016
Štyri mníšky pod strechou veľkého kláštora. Benediktínky zaväzujú prísne pravidlá
26. marca 2016

Ak máte chuť odísť na niekoľko hodín z civilizácie a zažiť trochu dobrodružstva, obujte si nepremokavé topánky a nechajte sa viesť Malými Karpatami. Aj keď nepatria k našim najobľúbenejším horám, kto im dá šancu, určite si ich zamiluje. Ak ste pripravení, môžeme vyraziť – smer Záhorie.

Z Plaveckého Mikuláša vedie turistická cesta, ktorá je skutočne atraktívna. Ponúka prechádzku krásnou prírodou, fotoaparát sa vám nezastaví pri skvelých výhľadoch a svojou tajomnosťou vás dostane horáreň Mon Repos. Nepotrebujete mať ani obzvlášť veľké šťastie, aby ste na vlastnej koži zažili divokosť krajiny, keď priamo popred vás prebehne stádo muflónov a srniek.

Nad obcou sa týčia mohutné bralá nazvané Kršlenica. Sú typické pre túto časť Malých Karpát a veľmi obľúbené pre krásne výhľady na okolie. Mon Repos je horáreň s magickou atmosférou, vedľa ktorej kedysi stál poľovnícky kaštieľ grófa Pálfiho. Už jeho názov prezrádza, že išlo o výnimočnú stavbu na výnimočnom mieste.

Po francúzsky totiž znamená – Môj pokoj a o pokoj od civilizácie tu skutočne nie je núdza. Kaštieľ vyhorel v roku 1969 a dnes na mieste stojí len horáreň s erbom rodiny Pálfiovcov. Miesto je také čarovné, že si ho raz určite nejaký režisér vyberie pre svoj film.

Mon Repos vyzerá temne a zároveň vzrušujúcu. Najmä vtedy, keď sa stmieva.

Mon Repos vyzerá temne a zároveň vzrušujúco. Najmä vtedy, keď sa stmieva. Foto: Darina Kvetanová

Späť do obce vedie príjemná cesta Mokrou dolinou. Stojí pri nej kaplnka, o ktorú sa starajú miestni veriaci. A keď cesta vchádza do Plaveckého Mikuláša, človek ako prvé zbadá dlhé komíny, z ktorých k oblohe stúpa dym. Sú síce v obci, no ich obyvatelia majú voňavý les doslova na dotyk.

Táto prechádzka je ideálna na letnú, ale aj na zimnú turistiku, terén je dobre priechodný a nemusíte byť ani extra zdatný turista, aby ste ju zvládli. Stačí mať nepremokavú obuv, chuť sa hýbať, niečo na zahryznutie a termosku s čajom.

Zdatnejší turisti si k spomínanej trase môžu ešte pridať výstup na blízku Čiernu skalu, z ktorej sú tiež krásne výhľady. Menej zdatní vynechať Kršlenicu a kráčať z Plaveckého Mikuláša na Mon Repos a po tej istej ceste späť.

Ako sa tam dostať?

Z obce sa treba vydať najskôr po modrej, potom po žltej turistickej trase. Pod Čiernou skalou sa napojiť na červenú značku, ktorá vás privedie na Mon Repos. Po nej sa kúsok vrátiť späť a po zelenej značke už len zísť do Plaveckého Mikuláša.

Páči sa vám článok?

Komentáre